Fundacja Twarda Sztuka

4.12.10

Łagodny deszcz / The Gentle Rain               Before Leaving for Brazil

               In my dream:
               Copacabana puts a shell
               Close to Ipanema’s ear
               No whirlwind of history
                Just swaying Atlantic breeze
  
               And I want to believe that
                I will be joining them
               On a beach of the unspoken
               A death wish beside my towel
               Attempting to achieve nothing


Dr Marek Bartelik wyjechał z Polski do Francji latem 1981 roku. Od dwudziestu pięciu lat mieszka na stałe w Nowym Jorku, gdzie wykłada historię sztuki w The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. Gościnne prowadził również wykłady na Yale i MIT.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku publikował korespondencje o najnowszych wydarzeniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych w "Obiegu". Jest autorem licznych esejów poświęconych wystawom sztuki w Polsce  i za granicą. Regularnie współpracuje z "Artforum", do którego napisał recenzje z ponad dwudziestu krajów na pięciu kontynentach. Jest przewodniczącym amerykańskiej sekcji AICA (Association Internationale des Critiques d'Art) i wiceprzewodniczącym AICA International.

Jest autorem książek opublikowanych po angielsku; między innymi "Early Polish Modern Art: Unity in Multiplicity," "To Invent a Garden: the Life and Art of Adja Yunkers," oraz zbiór poezji "East Sixth Street: 50 poems" (ta ostatnia książka została wydana w Brazylii).

"Łagodny deszcz" to jego pierwsza książka napisana i wydana po polsku. Jest to intymna wyprawa autora w świat sztuki, przez Paryż i Nowy Jork do Brazylii, rzeczywistej i mitycznej, gdzie  wszystko już było.

fot. M. Bartelik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz